Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. II FSK 113/11
Opracowanie indywidualnego programu rehabilitacji nie zamyka pracodawcy możliwości zakwalifikowania wydatku na zakup samochodu do kategorii wydatków opisanych w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 września 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 633/10 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 10 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia o udzieleniu pomocy de minimis 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w G. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 września 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 633/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie ze skargi S. Sp. z o. o. z siedzibą w G. nas postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 10 maja 2010 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o udzieleniu pomocy de minimis, uchylił zaskarżone postanowienie.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
Pismem z dnia 30 listopada 2009 r. "S." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. (dalej: "Spółka") wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis. Jako podstawę swojego żądania Spółka wskazała § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 245, poz. 1810 ze zm.; dalej: "rozporządzenie") podając, że pomoc udzielona jest na zakup samochodu ciężarowego marki T.H. w celu wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej jako pracownik ochrony fizycznej - interwencyjnej. Spółka wskazała, że środki wydatkowane na zakup samochodu pochodziły z rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), zaś przedmiotowy zakup zgodny jest z treścią § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia.