Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 31 maja 2012 r., sygn. II FSK 2356/10
Do naruszenia art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogłoby dojść wtedy, gdyby opodatkowano przychód w rezultacie pominięcia ustalonych kosztów jego uzyskania. W sytuacji jednak, gdy określonej grupy wydatków za koszty uzyskania przychodów nie uznano, o koszty te przychodu nie można było pomniejszać, gdyż to właśnie doprowadziłoby do naruszenia art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. wskutek określenia dochodu nie jako nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania, ale jako nadwyżki przychodów nad wydatkami, które kosztami uzyskania przychodów nie są.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Stefan Kowalczyk, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 530/10 w sprawie ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę K. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 marca 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2005 r. oraz odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na ten podatek.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
Naczelnik Urzędu Skarbowego W. określając skarżącej Spółce decyzją z dnia 3 grudnia 2009 r. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2005 r. wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa, stwierdzając, że nie mają one związku z uzyskanymi przez Spółkę przychodami z działalności gospodarczej w zakresie kolportażu prasy, gdyż zakupione paliwo nie zostało wykorzystane do realizacji zadań związanych z działalnością gospodarczą we wskazanym powyżej zakresie. Wydatki na paliwo dla kierowców realizujących kolportaż zostały bowiem zaliczone do kosztów podatkowych Spółki jako składnik wynagrodzenia osób zatrudnionych przy kolportażu prasy na podstawie umów zlecenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right