Wyrok NSA z dnia 23 marca 2012 r., sygn. II FSK 1643/10
Zawarta w art.4a pkt 4 u.p.d.o.p. definicja nie wymaga, aby zespół składników, o którym w niej mowa, obejmował wszelkie elementy obsługi funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż zawęża ona pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do składników materialnych i niematerialnych pozwalających na realizację określonych zadań gospodarczych, jako niezależne przedsiębiorstwo. Brak w przedsiębiorstwie wewnętrznych działów obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne i finansowe nie pozbawia tegoż przedsiębiorstwa możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, NSA del. Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Karolina Zarzycka, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 31/10 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 18 września 2009 r. nr [...],[...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2010r., sygn. akt I SA/Kr 31/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego jako organ upoważniony do wydawania interpretacji indywidualnych przez Ministra Finansów, z dnia 18 września 2009r., nr [...] i nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, orzekł, że interpretacje te nie podlegają wykonaniu oraz zasądził na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania.
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 22.06.2009r. "E." spółka z o.o. w K. podała, iż należy leży do G., która w ramach działań restrukturyzacyjnych planuje stworzenie nowego modelu biznesowego spółek z G., m.in. przez wydzielenie działalności produkcyjnej oraz dystrybucyjnej /sprzedażowej/ do odrębnych podmiotów. W strukturze docelowej planowane jest rozdzielenie funkcji produkcyjnych i sprzedażowych /dystrybucyjnych/, realizowanych dotychczas przez Spółkę, co przeprowadzone zostanie przez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością produkcyjną /realizowaną dotychczas przez zakład produkcyjny/ do nowej spółki. Aktywa tworzące pion dystrybucji pozostaną w rękach Spółki. W rezultacie funkcjonować będą dwa odrębne podmioty: nowa spółka produkcyjna oraz /dotychczas istniejąca/ Spółka, w której pozostaną jedynie funkcje dystrybucyjne. W związku z powyższym Spółka sformułowała pytania: