Wyrok NSA z dnia 8 marca 2012 r., sygn. II FSK 1602/10
Wydana na podstawie art. 67a § 1 O.p. decyzja w przedmiocie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych ma charakter uznaniowy, co oznacza to, że nawet spełnienie określonej w tym przepisie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania obowiązku udzielenia ulgi, ale jedynie stwarza możliwość jej udzielenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA (del.) Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2077/09 w sprawie ze skargi W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 września 2009 r. nr ... w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2077/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 września 2009 r., w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 i 2003 roku.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.
Pismem z dnia 7 grudnia 2005 r. W. wystąpiło z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za okres od grudnia 1999 r. do grudnia 2003 r. i odsetek za zwłokę od tych zaległości. W uzasadnieniu wniosku podniesiono że zapłata kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami godzi w podstawy ekonomiczne miasta, a zatem w szeroko rozumiany interes państwa, gdyż odbędzie się kosztem zmniejszenia wydatków stolicy na inne cele ujęte w jej budżecie. W toku postępowania miasto wyjaśniło, że nie jest beneficjentem pomocy publicznej. Na wezwanie organu podatkowego, z ostrożności procesowej, wskazało jednak rodzaj pomocy o którą się ubiega - umorzenie zaległości wraz z odsetkami oraz przeznaczenie tej pomocy tj promowanie i wspieranie kultury, dziedzictwa narodowego, nauki, oświaty, szkolenia i ochronę środowiska.