Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 września 2011 r., sygn. I OSK 445/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia del. NSA Teresa Rutkowska Protokolant asystent sędziego Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 29 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1103/10 w sprawie ze skargi B. P. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od B. P. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1103/10 po rozpoznaniu skargi B. P. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 13 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji uchylił zaskarżoną decyzję.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

W dniu 12 lutego 2010 r. Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku wystąpił z wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku o zwolnienie posterunkowego B. P., kursanta [...]Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że B. P. został przyjęty do służby w Policji w dniu 2 kwietnia 2008 r. W dniu 8 kwietnia 2008 r. rozpoczął szkolenie podstawowe, z którego, rozkazem nr [...] Komendanta Szkoły Policji w Słupsku z dnia 8 października 2008 r., został zwolniony w związku z długotrwałą chorobą i wyłączony ze stanu słuchaczy. Do dnia 18 maja 2009 r. policjant przebywał na zwolnieniu lekarskim. W dniu 19 maja 2009 r. stawił się do służby, z uwagi na przebywanie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim nie został dopuszczony do realizacji zadań i czynności służbowych. W dniu 21 maja 2009 r. przedłożył zaświadczenie lekarskie nr [...] z dnia 20 maja 2009 r. orzekające, iż wobec przeciwwskazań zdrowotnych - jest niezdolny do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Od dnia 22 maja 2009 r. do 8 lutego 2010 r. policjant przebywał na ciągłym, nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. B. P. był dwukrotnie kierowany do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Gdańsku celem orzeczenia o stanie zdrowia i dalszej przydatności do służby w Policji. Orzeczeniem nr [...] z dnia 3 lutego 2010 r. Wojewódzka Komisja Lekarska MSWiA w Gdańsku określiła stopień zdolności posterunkowego B. P. do służby jako - zdolny do służby w Policji z ograniczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00