Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1124/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie NSA Joanna Runge-Lissowska NSA Marek Stojanowski Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej C. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 761/09 w sprawie ze skargi C. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] 23 stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 17 września 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 761/09, po rozpoznaniu skargi C. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, skargę oddalił.

Jak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji C.S. pismem z dnia [...] października 2005 r. wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o wydanie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego. Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Wojewoda Mazowiecki odmówił stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez C. S. urodzonego [...] października 1956 r. w miejscowości Ś. (Białoruś), syna Z. i M. z domu S.

Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2005 r. Wojewoda dokonał sprostowania oczywistej omyłki w powyższej decyzji dotyczącej błędnego wskazania miejsca urodzenia matki wnioskodawcy.

Uzasadniając odmowną decyzję organ wskazał, iż po II wojnie światowej rodzice wnioskodawcy zamieszkiwali na terenie byłego ZSRR i mogli posiadać zarówno obywatelstwo polskie jak również radzieckie. Jednak z dniem 8 maja 1958 r. zaczęła obowiązywać Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie uregulowania obywatelstwa osób o podwójnym obywatelstwie, która ostatecznie uregulowała kwestie posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby zamieszkałe na terytorium ZSRR, które posiadały obywatelstwo polskie w dniu 31 sierpnia 1939 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00