Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 października 2011 r., sygn. I OSK 505/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.), Protokolant asyst. sędz. Anna Pośpiech-Kłak, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wr 425/10 w sprawie ze skargi I. Ł. na decyzję Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów przeniesienia i podróży oraz innych świadczeń oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. akt IV SA/Wr 425/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę I. Ł. na decyzję Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], w przedmiocie zwrotu kosztów przeniesienia i podróży oraz innych świadczeń.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

W dniu [...] marca 2010 r. I. Ł. złożył raport w sprawie naliczenia i wypłaty należności z tytułu przeniesienia służbowego. Wskazany raport został następnie uzupełniony przez stronę pismem z dnia [...] marca 2010 r., w którym to strażak ograniczył żądanie do świadczeń określonych w § 2 pkt. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 sierpnia 1997 r. w sprawie zakresu, wysokości i warunków otrzymywania należności z tytułu przeniesienia służbowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 103, poz. 658). Ograniczenie żądania przez stronę spowodowane było nieposiadaniem rachunków dokumentujących koszty przewozu urządzenia domowego. W piśmie tym wyjaśnił również, że w październiku 2002 r. podjął decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, a przeprowadzka trwała od podjęcia decyzji do kwietnia 2004 r.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w L. odmówił przyznania wnioskodawcy żądanych przezeń świadczeń pieniężnych. Komendant powołał się na przepisy art. 97a ust.2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz.68 ze zm.) oraz § 2, § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 sierpnia 1997 r. w sprawie zakresu, wysokości i warunków otrzymywania należności z tytułu przeniesienia służbowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 103, poz.658). W ocenie organu, z dokumentów wynika, że I. Ł., w miejscowości T. mieszka od dnia [...] października 2002 r. Raporty o przeniesienie służbowe uzasadniał zmianą miejsca zamieszkania i koniecznością dojazdów ponad 170 km do służby w P. Organ wskazał, że świadczenia przewidziane w art. 97a ust.2 ustawy są rekompensatą dodatkowych kosztów strażaka w przypadkach, o których mowa w art. 37c ust.1 i 3 tej ustawy. Warunkiem przyznania strażakowi zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego, kosztów przejazdu strażaka i innych świadczeń jest przeprowadzka do innej miejscowości, bezpośrednio związana z jego przeniesieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00