Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 wrzenia 2011 r., sygn. I OSK 1562/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Anna Lech sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Andrzej Nędzarek po rozpoznaniu w dniu 8 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 2118/09 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 2118/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] orzekającą o odmowie zwrotu nieruchomości położonych w P. przy ul. [...], oznaczonych w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow.0,3122 ha i część działki nr [...] z obrębu [...] o pow. 0,2609 ha oraz umarzającej postępowanie z zakresu żądania zwrotu części działki oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow. 0, 3286 ha.

W uzasadnianiu organ wskazał, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania o zwrot wywłaszczonych nieruchomości położona jest w P. przy ul. [...] i oznaczona jest w wypisie z rejestru gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow.0,3122 ha, część działki nr [...] z obrębu [...] o pow. 0,2609 ha oraz część działki oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...] z obrębu [...] o pow. 0, 3286 ha. Z akt sprawy wynika, że działka nr [...] z obrębu [...] została nabyta przez Skarb Państwa aktem notarialnym z dnia [...] października 1965 r. rep. A nr [...], zawartym w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości z przeznaczeniem pod budownictwo intensywne. Działka nr [...] została nabyta przez Skarb Państwa aktem notarialnym z dnia [...] listopada 1972 r. rep. A nr [...] z przeznaczeniem pod budownictwo intensywne. Natomiast w odniesieniu do nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...], postanowieniem Sądu Rejonowego w P. z dnia [...] września 1996 r. sygn. akt [...] zostało stwierdzone zasiedzenie własności nieruchomości przez Skarb Państwa. Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że zgodnie z dyspozycją art. 137 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość staje się zbędna na cel wywłaszczenia jeżeli pomimo 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna nie rozpoczęto prac związanych z realizacją celu albo pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna , cel nie został zrealizowany. Organ wskazał również, że w świetle art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r., zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie przysługuje, jeżeli przed dniem 1 stycznia 1998 r. nieruchomość ta została sprzedana albo ustanowiono na niej prawo użytkowania wieczystego i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej. W ocenie organu odwoławczego taka sytuacja wystąpiła w odniesieniu do działki nr [...], została bowiem ona oddana w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia [...] marca 1966 r. rep. A nr [...] z wpisem do księgi wieczystej KW nr [...] z dnia [...] września 1993 r. Organ uznał również, że w stosunku do działki nr [...] zrealizowano cel wywłaszczenia tj. budowę szkoły specjalnej. Organ I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na podstawie wizji lokalnej oraz zeznaniach świadków złożonych na rozprawach administracyjnych przeprowadzonych w dniach [...] lipca oraz [...] sierpnia 2008 r. Z dowodów tych wynika, że na nieruchomości oznaczonej jako działki nr [...] i [...] znajduje się budynek murowany trzykondygnacyjny, blaszak na podmurówce stałej, budynek gospodarczy parterowy oraz dwa boksy murowane. Działka od strony wschodniej, północnej i południowej ogrodzona jest ogrodzeniem trwałym. Całość działki zagospodarowana jest na potrzeby szkoły specjalnej. W związku z powyższym brak jest podstaw do zwrotu przedmiotowej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00