Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 895/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia WSA del. Maria Werpachowska Protokolant: asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 874/09 w sprawie ze skargi P. K. S. Sp. z o.o. w T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania należności z tytułu dozoru samochodów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 11 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 874/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. K. S. Sp. z o.o. w Tarnowie na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania należności z tytułu dozoru samochodów, uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z [...] maja 2009 r. znak [...]. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w rozpatrywanej sprawie stan faktyczny jest bezsporny.
Skarżąca na podstawie Zarządzenia Starosty Tarnowskiego Nr [...] z dnia [...] stycznia 2007 r. została wyznaczona do usuwania, na polecenie Policji, pojazdów z drogi i prowadzenia dla nich parkingu strzeżonego. Pomiędzy właścicielem pojazdu, a prowadzącym parking nie zachodzi żaden stosunek zobowiązaniowy o charakterze cywilno-prawnym, lecz zachodzi stosunek administracyjny wynikający z władczych działań organów administracji. Dyspozycja usunięcia pojazdu z drogi i umieszczenia go na parkingu strzeżonym wydawana jest w trybie art. 130a ust. 1 i 5c ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.). Właściciela pojazdu powiadamia się w trybie administracyjnym o przejściu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa w razie nieodebrania go w ustawowym terminie. Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z dnia 16 października 2007 r. w sprawie usuwania pojazdów (Dz.U. Nr 191, poz. 1377 ze zm.) wydanie pojazdu następuje na podstawie zezwolenia administracyjnego, które uzależnione jest od uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie, stosownie do § 6 ww. rozporządzenia, a w razie nie odebrania pojazdu w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, pojazd taki przechodzi na rzecz Skarbu Państwa z mocy ustawy, zgodnie z art. 130a ust. 10 ww. ustawy - Prawo o ruchu drogowym.