Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. II OSK 697/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 850/09 w sprawie ze skargi I. M. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Sz 850/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę I. M. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktyczny i prawnym:
W dniu 26 lutego 2008 r. Prezydent Miasta Koszalina na wniosek inwestora [...] Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w K. decyzją Nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych dotyczących budowy instalacji ciepłej wody użytkowej w skrócie - c.w.u, przebudowy wewnętrznej instalacji gazowej, remontu instalacji wody zimnej i kanalizacji w budynku mieszkalnym wielorodzinnym położonym w K. przy ul. [...].
Na skutek odwołania I. M. oraz M. i R. małżonków M. decyzją z dnia [...] marca 2008 r., nr [...], Wojewoda Zachodniopomorski utrzymał w mocy wyżej wskazaną decyzję Prezydenta Miasta Koszalina wskazując, iż decyzja ta została wydana zgodnie z prawem, a zarzuty odwołania nie znajdują potwierdzenia w aktach sprawy.
Na skutek skargi I. M. wyrokiem z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. akt II SA/Sz 461/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił powyższą decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] marca 2008 r., wskazując iż organ ten nie wyjaśnił czy skarżąca może występować w niniejszym postępowaniu w charakterze strony. Powołując się na ugruntowane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego Sąd wskazał, że członkom spółdzielni mieszkaniowych nie przysługują prawa strony, za wyjątkiem sytuacji gdy członek spółdzielni wykaże, że w związku z naruszeniem przepisów prawa materialnego naruszony został jego własny, zindywidualizowany interes. Stanowisko to, w ocenie Sądu, znajduje zastosowanie i do sytuacji, gdy skarżącej przysługuje odrębna własność lokalu, bowiem nie oznacza to, że jej lokal i związane z nim prawa nie podlegają przepisom ustawy Prawo spółdzielcze. Ponadto Sąd nakazał organowi zbadanie, czy została podjęta przez większość właścicieli lokali w budynku czy budynkach położonych w obrębie danej miejscowości uchwała w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną na podstawie art. 24? ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Gdyż w sytuacji braku takiej uchwały zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jako zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).