Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2011 r., sygn. I OSK 2121/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant: sekretarz sądowy Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Międzyrzec P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 września 2010 r. sygn. akt III SA/Lu 370/10 w sprawie ze skargi Gminy Międzyrzec P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] czerwca 2010r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wyłączenia z Zespołu Szkół w R. oraz zmiany nazwy i siedziby Publicznego Gimnazjum Nr [...] oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 września 2010 r., sygn. akt III SA/Lu 370/10 oddalił skargę Gminy Międzyrzec Podlaski na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wyłączenia z Zespołu Szkół w R. oraz zmiany nazwy i siedziby Publicznego Gimnazjum Nr [...].

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] czerwca 2010 r. Wojewoda Lubelski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w sprawie wyłączenia Publicznego Gimnazjum Nr [...] z Zespołu Szkół w R. oraz zmiany nazwy i siedziby powyższego Gimnazjum. W uzasadnieniu podano, że w oparciu o art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 62 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) Rada Gminy Międzyrzec Podlaski postanowiła wyłączyć z Zespołu Szkół w R. Publiczne Gimnazjum Nr [...] oraz zmienić jego siedzibę i nazwę. W ocenie organu nadzoru przedmiotowa uchwała została podjęta z naruszeniem przepisów ustawy o systemie oświaty, w szczególności z jej art. 59 ust. 1 i art. 62 ust. 5. Przepis art. 62 ust. 5 ustawy o systemie oświaty stanowi, że organ prowadzący zespół szkół lub placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki oraz włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu nie stosuje się przepisów art. 58 i art. 59 ustawy, które dotyczą założenia, przekształcenia oraz likwidacji szkoły lub placówki. W sytuacji wyłączenia z zespołu szkoły mamy do czynienia wyłącznie ze zmianami organizacyjnymi w obu istniejących szkołach, czyli zespołu i szkoły wyłączonej. Zatem decyzja organu o wyłączeniu szkoły zobowiązuje organy uprawnione do dokonania zmian organizacyjnych w statutach szkół nadal istniejących. Wyłączenie z zespołu szkoły nie może dotyczyć zmiany siedziby szkoły. Tymczasem w przedmiotowej sprawie Rada Gminy Międzyrzec Podlaski, wyłączając z Zespołu Szkół w R. Publiczne Gimnazjum Nr [...] poprzez zmianę siedziby szkoły do miejscowości M., dokonała likwidacji Gimnazjum w R. Takie wyłączenie szkoły wraz ze zmianą jej siedziby wykracza poza zakres upoważnienia organu prowadzącego Zespół.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00