Wyrok NSA z dnia 26 maja 2015 r., sygn. I OSK 149/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 września 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 328/14 w sprawie ze skargi D. S. na zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne na rzecz D. S. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 września 2014 r., sygn. akt II SA/Kr 328/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpatrzeniu skargi D. S., stwierdził nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne z dnia [...] października 2013 r., Nr [...], w przedmiocie odwołania skarżącej ze stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych.
W uzasadnieniu powołanego wyroku wskazano, że zarządzeniem z dnia [...] października 2013 r., Nr [...], Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne, działając na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 5 i art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 594, z późn. zm.), po pozytywnym zaopiniowaniu przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, odwołał D. S. ze stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych. Organ prowadzący Zespół Szkół wielokrotnie nie był bowiem w stanie dojść do porozumienia z D. S. w kluczowych sprawach w zakresie wzajemnej współpracy. D. S. pomimo objęcia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół przez okres około roku nie objęła majątku Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych, co jest obowiązkiem dyrektora. Nie podejmowała również z organem prowadzącym konsultacji w przedmiocie polityki kadrowej (art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela). Nadto od dłuższego czasu docierały do organu prowadzącego niepokojące sygnały od pracowników jednostek gminnych współpracujących z D. S. na różnych płaszczyznach, o niemożliwości tej współpracy ze względu na sposób postępowania przez D. S. (konfliktowość, brak współdziałania). Organ prowadzący otrzymał również wiarygodne sygnały uprawdopodabniające, że D. S. mogła dopuszczać się mobbingu wobec swoich podwładnych. W ocenie Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne doszło więc do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przez D. S. i utraty zaufania do jej osoby przez Burmistrza, co uniemożliwia dalsze pełnienie przez nią funkcji. Małopolski Kurator Oświaty w piśmie z dnia 29 października 2013 r. nie wniósł zastrzeżeń do odwołania D. S. z pełnionej przez nią funkcji.