Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. I OSK 435/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędzia del. WSA Małgorzata Masternak - Kubiak (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Po 562/09 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 4 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Po 562/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego, oddalił skargę.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z dnia [...] marca 2009 r., nr [...], Starosta P. orzekł o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu nieruchomości położonej w miejscowości J., gmina S., oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb J., arkusz mapy I, działka nr [...] o pow. 1573 m, zapisanej w księdze wieczystej KW [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy P. - [...] w P. Wydział [...] Ksiąg Wieczystych.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ wskazał, że wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2008 r., uzupełnionym pismami z dnia [...] sierpnia 2008 r. oraz z [...] grudnia 2008 r., D. K. zwróciła się do organu o zwrot nieruchomości położonej w miejscowości J., gmina S., oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb J., arkusz mapy 1, działka nr [...].

W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż wnioskowana nieruchomość o pow. 1573 m2, powstała w wyniku zatwierdzenia projektu podziału działki nr [...] decyzją Burmistrza Miasta i Gminy S., nr [...] z dnia [...] lipca 1998 r., i stanowi obecnie własność Miasta i Gminy S. Działka nr [...] została przeznaczona w decyzji podziałowej pod komunikację. Starosta P. poinformował wnioskodawczynię, że zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Ponadto wskazano, iż przepisy dotyczące zwrotu wywłaszczonych nieruchomości stosuje się odpowiednio do nieruchomości przejętych lub nabytych na rzecz Skarbu Państwa na podstawie enumeratywnie wyliczonych w art. 216 ustawy o gospodarce nieruchomościami aktów prawnych. Tym samym zwrot nieruchomości jest możliwy jedynie w przypadku nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na podstawie wywłaszczenia oraz zdarzeń prawnych w sposób wyczerpujący wymienionych w art. 216 cytowanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00