Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 637/10
Obejmowanie pracowników opieką medyczną w ramach wykupionych przez pracodawcę pakietów powoduje powstanie u pracownika przychodu i nakłada na pracodawcę obowiązek obliczania i odprowadzania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 872/09 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 872/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. - C. H. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej: "spółką") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W uzasadnieniu orzeczenia podano, że pismem z dnia 30 października 2008 r. spółka wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Strona wyjaśniła, że zawarła ze spółką medyczną umowę o świadczenie usług medycznych w zryczałtowanym systemie opłat. Zakres umowy obejmuje zarówno świadczenia unormowane przepisami medycyny pracy (badania wstępne, kontrolne i okresowe, wymagane obowiązującymi przepisami dla stanowiska lub zawodu), jak też dodatkowe usługi medyczne na rzecz pracowników (tzw. abonamenty medyczne). Spółka wskazała, że istnieje możliwość wyodrębnienia usług świadczonych w ramach medycyny pracy i usług medycznych dodatkowych (abonamentów). Pracownicy uprawnieni do korzystania ze świadczeń medycznych identyfikowani są za pomocą imiennych kart abonamentowych.