Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1706/11
Podział gruntu na działki przed sprzedażą nie ma decydującego znaczenia przy kwalifikacji prawnej działania zbywcy, podobnie jak wielkość sprzedaży. Całość tych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 794/09 w sprawie ze skargi J. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 5 listopada 2009r., sygn. akt I SA/Po 794/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi J. S. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2009 r.
2. Przedstawiony przez Sąd tok postępowania
2.1. Wnioskiem skarżący zwrócił się do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów.
We wniosku przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że w dniu 14 października 1996 r. nabył wraz z żoną na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego nieruchomość w postaci niezabudowanej działki rolnej o powierzchni 2,02 hektara w P. Nieruchomość ta nie została kupiona w celu (zamiarze) prowadzenia na niej działalności gospodarczej, ani też nigdy nie była wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Działka ta była przez cały czas uprawiana jako działka rolna. W 2008 r. nastąpiła zmiana planu zagospodarowania przestrzennego wsi P. W wyniku tej zmiany między innymi ww. grunt rolny może zostać przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, w związku z czym wnioskodawca zamierza podzielić go na 20 mniejszych działek (procedura podziału trwała w momencie składania wniosku) i sprzedawać je wraz z żoną podmiotom zainteresowanym ich kupnem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right