Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 297/11

Podstawowymi pojęciami konstrukcji podatku dochodowego jest przychód i koszt jego uzyskania tzw. koszt podatkowy. Natomiast w podatku od towarów i usług, opartym o mechanizm "naliczenie-odliczenie", główną rolę odgrywa podatek należny oraz podatek naliczony, a mechanizm ten funkcjonuje w oparciu o podatkowe dokumenty, tj. faktury VAT, których spółka nie posiadała wobec ich kradzieży. Wobec tego wykazywanie przez skarżącą, że w ogóle ponosiła koszty nie może odnieść skutku jeśli chodzi o podatek naliczony i możliwość obniżenia podatku należnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (spr.), Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "O." S.A. z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 1451/09 w sprawie ze skargi "O." S.A. z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 15 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje w całości od zasądzenia na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1451/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "O." S.A. w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 15 czerwca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2005 r.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że istotę sporu w sprawie stanowi prawo spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości wykazanej w deklaracji podatkowej VAT-7, ze względu na utracenie całości dokumentacji księgowej za badany okres. Organy wskazując na art. 23 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej O.p.) uznały, że mimo braku ksiąg podatkowych możliwe było ustalenie obrotu na podstawie składanych przez spółkę deklaracji uzupełnionych danymi zebranymi podczas postępowania, w tym postępowań przeprowadzonych u kontrahentów spółki. Natomiast obniżenia podatku należnego o podatek naliczony spółka dokonała z naruszeniem art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) oraz § 11 ust. 1, § 25, § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których maja zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971 ze zm., dalej rozporządzenie z 2004 r.) i § 8 ust. 1 i 2, a także § 21 i § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania od podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 95, poz. 798 ze zm., dalej rozporządzenie z 2005 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00