Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1478/10

Przepis § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a rozporządzenia MF z 22 marca 2002r. stanowił jedynie powtórzenie normy wynikającej już z art. 19 ust. 1 u.p.t.u. z 1993r., zgodnie z którą podatnik może korzystać z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przewidzianego w tej ustawie z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika - wyłącznie w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury, dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez jej wystawcę czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. W przypadku bowiem gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka, w świetle normy art. 19 ust. 1 u.p.t.u., nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Spółka z o. o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 lipca 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 475/10 w sprawie ze skargi B. Spółka z o. o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 14 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. Spółka z o. o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 26 lipca2010r., sygn. akt: III SA/Gl 475/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 14 grudnia 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z 11 grudnia 2008r. określającą B. Sp. z o.o. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za październik 2003r. Organ stwierdził, że spółka w rozliczeniu za ww. okres rozliczeniowy bezzasadnie obniżyła podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez firmę "C." Sp. z o.o. w K., z tytułu zakupu oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej. W ramach przeprowadzonego postępowania podatkowego organy ustaliły, że ww. faktury nie dokumentowały rzeczywistej sprzedaży pomiędzy wymienionymi w nich podmiotami, gdyż dostawcą towaru w październiku 2003r. na rzecz podatnika nie była firma "C.", bowiem spółka ta swą nazwą jedynie firmowała działalność osób trzecich, tj.: S. F., S. J. i B. K. Dokonując powyższych ustaleń organ podatkowy oparł się też na materiałach z postępowania podatkowego w zakresie podatku VAT za 2003r. prowadzonego wobec spółki "C.", zakończonego wydaniem decyzji z 2 grudnia 2008r. nr [...] oraz materiale z postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w K. w zakresie transakcji paliwowych osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej pod sygn. akt [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00