Wyrok NSA z dnia 28 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 596/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, WSA del. Andrzej Jagiełło, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 706/09 w sprawie ze skargi C. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 12 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 18 kwietnia 2008 r. C. [...] z siedzibą w A. - zwana dalej "skarżącą", wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty stanowiącej zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez B. [...] S.A. (dalej - "B.[...] S.A.").
B.[...] S.A. działając jako płatnik wpłaciła na konto [...] Urzędu Skarbowego w W] zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 1.379.627 zł pobrany z tytułu wypłaty dywidendy dla skarżącej. Kwota zryczałtowanego podatku dochodowego została przez B. [...] S.A. obliczona przy zastosowaniu 5% stawki podatkowej wynikającej z postanowień umowy podpisanej w dniu 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921, dalej umowa między Polską a Austrią).
W ocenie skarżącej, dywidenda podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) dalej "u.p.d.o.p."), gdyż spełnione zostały wszystkie warunki określone tym przepisem. Również warunek nieprzerwanego posiadania przez okres 2 lat określonego przepisami udziału w kapitale zakładowym B. [...] S.A. został przez nią dotrzymany. Spełnienie dwuletniego okresu posiadania akcji B. [...] S.A. skarżąca uzasadniła wystąpieniem sukcesji na gruncie przepisów prawa handlowego, przy czym w odniesieniu do podziału P. [...] GmbH kwestia sukcesji powinna być rozpatrywana na gruncie prawa austriackiego. Zgodnie z regulacją ustawy Spaltungsgesetz, w wyniku podziału podmiot wydzielony wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej, w odniesieniu do majątku określonego w planie podziału. Skarżąca wstąpiła zatem w prawa i obowiązki P. [...] GmbH związane z majątkiem przypadającym jej w planie podziału, tj. z akcjami B. [...] S.A.