Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 706/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2009 r. sprawy ze skargi C. z siedzibą w W. (A.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2009 r. nr[...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu wypłaty dywidendy oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18 kwietnia 2008 r. C. z siedzibą w A. - zwana dalej "Skarżącą", wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty stanowiącej zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez B. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej - "B. TFI S.A.").

B. TFI S.A. działając jako płatnik wpłaciła na konto [...] Urzędu Skarbowego w W. zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 1.379.627 zł pobrany z tytułu wypłaty dywidendy dla Skarżącej. Kwota zryczałtowanego podatku dochodowego została przez B. TFI S.A. obliczona przy zastosowaniu 5% stawki podatkowej wynikającej z postanowień umowy podpisanej w dniu 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921) - powoływanej dalej jako "umowa między Polską a Austrią".

W ocenie Skarżącej, dywidenda podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p.", gdyż spełnione zostały wszystkie warunki określone tym przepisem.

Zdaniem Skarżącej, również warunek nieprzerwanego posiadania przez okres 2 lat określonego przepisami udziału w kapitale zakładowym B. TFI S.A. został przez nią dotrzymany. Skarżąca objęła posiadane akcje B. TFI S.A. w związku z podziałem spółki P. GmbH. W wyniku podziału, Skarżąca jako majątek uzyskała (od dnia 11 kwietnia 2007 r.) akcje B. TFI S.A., stanowiące uprzednio nieprzerwanie własność P. od 2004 r. Spełnienie dwuletniego okresu posiadania akcji B. TFI S.A. Skarżąca uzasadniła wystąpieniem sukcesji na gruncie przepisów prawa handlowego, przy czym w odniesieniu do podziału P. GmbH kwestia sukcesji powinna być rozpatrywana na gruncie prawa austriackiego. Zgodnie z regulacją ustawy S., w wyniku podziału podmiot wydzielony wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej, w odniesieniu do majątku określonego w planie podziału. Skarżąca wstąpiła zatem w prawa i obowiązki P. GmbH związane z majątkiem przypadającym jej w planie podziału, tj. z akcjami B. TFI S.A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00