Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. I FSK 1245/10
Przesłanka uprawdopodobnienia niewykonania zobowiązania nie może być utożsamiana z udowodnieniem tej okoliczności, a jedynie sprowadza się do wykazania stosowną argumentacją istnienia uzasadnionej obawy (przypuszczenia), że zobowiązanie to wygaśnie wskutek upływu terminu przedawnienia. Ustalenie przez organ podatkowy istnienia takiego prawdopodobieństwa skutkuje koniecznością sporządzenia prawidłowego uzasadnienia o nadaniu decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności. To na organie spoczywa ten obowiązek zważywszy, że wydana decyzja nie ma przymiotu aktu ostatecznego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Bk 231/10 w sprawie ze skargi P. K. B.G. B. B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 2 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy 2004 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1.Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 23 czerwca 2010r. sygn. akt: I SA/Bk 231/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie ze skargi B. Spółka z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 2 marca 2010r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy 2004r. uchylił zaskarżone postanowienie, stwierdził że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane w całości i zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz Skarżącej kwotę 357,00 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.