Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2011 r., sygn. II FSK 114/10

Uprawnienie do odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. w brzmieniu sprzed 22 maja 2009 r., przysługuje "małemu podatnikowi", którym na mocy art. 5a pkt 20 tej ustawy w przypadku spółki jawnej są wspólnicy, a nie spółka jawna. Limit umożliwiający odpis, określony w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f., oblicza się zatem osobno dla każdego wspólnika spółki jawnej, a nie dla spółki jawnej. Przemawia za tym treść art. 1 wskazanej ustawy, na mocy którego wszystkie normy prawne zawarte w u.p.d.o.f., poza przypadkiem literalnego odmiennego wskazania przez ustawodawcę, dotyczą wyłącznie osób fizycznych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Sławomir Presnarowicz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 września 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 824/09 w sprawie ze skargi K. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz K. P. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 września 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 824/09, mocą którego uchylono zaskarżone przez K. P. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.

W motywach orzeczenia Sąd przedstawił stan sprawy.

Podał, że postanowieniem z dnia 1.12.2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. odmówił Stronie wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. Według Organu Wnioskodawca nie był uprawniony do uzyskania pomocy de minimis, o której mowa w art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), gdyż spółka jawna, w której jest wspólnikiem, osiągnęła w roku podatkowym 2006 przychód ze sprzedaży wraz z należnym podatkiem od towarów i usług w wysokości 3.292.683,16 zł, co wykluczało uznanie tej spółki w roku kolejnym (2007 r.) za "małego podatnika", który byłby uprawniony do uprzywilejowanej amortyzacji w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (pomocy de minimis).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00