Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2011 r., sygn. I FSK 760/10

Na określenie momentu powstania obowiązku podatkowego, a zatem i wielkości podstawy opodatkowania ustalanej na ten moment, nie ma wpływu ważność pozwolenia dewizowego, gdyż zgodnie z art. 5 ust. 2 u.p.t.u., braki warunków formalnoprawnych towarzyszące czynnościom opodatkowanym, nie mają wpływu na ich opodatkowanie.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1380/09 w sprawie ze skargi O. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty różnicy podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od O. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

Wyrokiem z 21 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1380/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę O. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 15 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty różnicy podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka zawarła 5 grudnia 2006 r. z R. Sp. z o.o. warunkową umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu. Zgodnie z § 3.1. przedmiotowego aktu notarialnego strony ustaliły cenę sprzedaży na kwotę, stanowiącą w złotych polskich równowartość 28.060.000,00 EUR, według kursu kupna EUR w R. Bank S.A. z dnia zapłaty, przy czym ww. cena miała charakter brutto i obejmowała należny podatek w stawce 22%. W umowie określono następujący sposób zapłaty; kwota stanowiąca w złotych polskich - według kursu kupna EUR w R. Bank S.A. z dnia zapłaty - równowartość:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00