Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 1098/10
Tryb stwierdzenia nadpłaty zastosowany przez organ na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 O.p. i zwrotu nadpłaty na podstawie art. 74 O.p. różnią się od siebie. Odmienny jest przede wszystkim termin zwrotu określony w art. 77 § 1 pkt 2 i 4 O.p., który w pierwszym przypadku wynosi 30 dni od wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej wysokość nadpłaty, a w drugim - 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Konsekwencją tych regulacji jest oprocentowanie nadpłaty. W przypadku określonym w art. 77 § 1 pkt 2 O.p. przysługuje ono od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowaną deklaracją, pod warunkami określonymi pod lit. a-c tego przepisu. Natomiast w przypadku określonym w art. 77 § 1 pkt 4 O.p. oprocentowanie przysługuje według zasad określonych w art. 78 § 5 O.p.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Op 134/10 w sprawie ze skargi C. Spółki Akcyjnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za listopad 2006 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem w sprawie I SA/Op 134/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, po rozpoznaniu skargi C. Spółki Akcyjnej w C. (dalej Spółki) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za listopad 2006r.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją utrzymana została w mocy decyzja Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w O. odmawiająca Spółce stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za listopad 2006r. w kwocie 2.503 zł i stwierdzająca nadpłatę za ten okres w wysokości 871 zł. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za listopad 2006r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty z uwagi na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 Magoora spółka z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie. Przedmiotem korekty był podatek naliczony od nabycia paliw do samochodów ciężarowych i osobowych.