Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 2082/09

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci wkładu w innej spółce nie stanowi przychodu z prawa majątkowego w rozumieniu art. 18 u.p.d.o.f.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Jan Grzęda (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 września 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 840/09 w sprawie ze skargi P. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P. G. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 września 2009 roku (sygn. akt III SA/Wa 840/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wydaną dla P.G. indywidualną interpretację Ministra Finansów z 19 lutego 2009 r. (nr [...]). Jednocześnie stwierdził, że interpretacja ta nie podlega wykonaniu.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że skarżący wystąpił do Ministra Finansów o interpretację dotyczącą podatkowych skutków wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Skarżący przedstawiając stan faktyczny, stwierdził, że jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii, a w Polsce ma nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka działała w formie brytyjskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability partnership - dalej "LLP"). Zgodnie z przepisami brytyjskimi dotyczącymi spółek nie posiadała ona osobowości prawnej, zaś zgodnie z przepisami brytyjskiego prawa podatkowego nie jest traktowana jako samodzielny podatnik podatku dochodowego. W 2008 roku skarżący wniósł całość praw i obowiązków wynikających z członkostwa w LLP (udział) jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej mającej siedzibę na terytorium Polski. W odniesieniu do takiego stanu faktycznego skarżący sformułował pytanie czy - w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej - uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem przychód taki nie powstał, ponieważ opisane zdarzenie nie zostało wskazane jako przychód którejkolwiek kategorii w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, nr 14 poz. 176 ze zm. - dalej: "u.p.d.o.f."). W ocenie skarżącego, w przedstawionej sytuacji nie powstaje przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. Sytuacja nie mieści się również wśród przypadków, w których ustawodawca uznaje powstanie przychodu na zasadzie swoistej fikcji prawnej, a których dotyczą przepisy, do których odwołuje się art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00