Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 581/10

Sąd krajowy ma obowiązek dokonywać oceny wprowadzonych po przystąpieniu Polski do EU ograniczeń prawa do odliczenia VAT przy zakupie paliwa do samochodów używanych dla celów działalności opodatkowanej. Jeśli dokonując na tle konkretnej sprawy, analizy przepisów uzna, że nastąpiło rozszerzenie zakresu ograniczeń względem przepisów obowiązujących przed akcesją, ma obowiązek dokonać interpretacji przepisów prawa krajowego w taki sposób, by uwzględniając cele VI Dyrektywy, osiągnąć zgodne z tą Dyrektywą skutki.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1643/09 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 17 sierpnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od L. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 450 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania.

1.1. Wyrokiem z 5 stycznia 2010r. w sprawie I SA/Wr 1643/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę L. B. (dalej Skarżącej) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 17 sierpnia 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2006r. oraz odmowy stwierdzenia nadpłaty w tym podatku.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że strona złożyła korekty deklaracji VAT-7K za okresy od III kwartału 2005r. do IV kwartału 2008r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w VAT powołując się we wniosku na wyrok ETS z 22 grudnia 2008r. zapadły w sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00