Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2011 r., sygn. I FSK 424/10

Przepis art. 19 ust. 1 o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 r. należy interpretować w taki sposób, że faktura nieodzwierciedlająca rzeczywiście dokonanej przez jej wystawcę czynności, która rodziłaby u niego obowiązek podatkowy, nie daje odbiorcy tej faktury prawa do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia del. WSA Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 798/09 w sprawie ze skargi H. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego za miesiące marzec, kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik 2003 r. i grudzień 2004 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od lutego do listopada 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 19 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 798/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę H. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 30 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego za marzec, kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik 2003 r. i grudzień 2004 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od lutego do listopada 2004 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z 14 stycznia 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił ww. spółce zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za ww. okresy rozliczeniowe. Dyrektor Izby Skarbowej zaskarżoną decyzją uchylił powyższe rozstrzygnięcie w części i w tym zakresie określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za okres od maja do listopada 2004 r. oraz zobowiązanie podatkowe za grudzień 2004 r., w pozostałej zaś części utrzymał decyzję organu pierwszej instancji w mocy. Organy podatkowe zakwestionowały prawo spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach wystawionych przez PHU "E." K. P. w P. i "A" sp. z o.o. w T. Ustalono bowiem, że transakcje udokumentowane tymi fakturami nie zostały w rzeczywistości wykonane, a podmioty wskazane jako ich wystawcy faktycznie nie istnieją i nie prowadzą działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00