Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. I FSK 173/10

Moc wiążąca orzeczenia określona w art. 170 u.p.p.s.a. w odniesieniu do sądów oznacza, że podmioty te muszą przyjmować, iż dana kwestia prawna kształtuje się tak, jak stwierdzono w prawomocnym orzeczeniu, a w kolejnym postępowaniu, w którym pojawia się dana kwestia, nie może być już ona ponownie badana.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 705/09 w sprawie ze skargi C. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od C. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 7 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 705/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 lutego 2009 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2004 r.

2. Uzasadnienie Sądu pierwszej instancji

2.1. Sąd pierwszej instancji przyjął, że kwestią sporną w przedmiotowej sprawie była ocena prawidłowości dokonywania przez Spółkę odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z prowadzoną przez nią działalnością na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Lotniczym W. - O., polegającej na sprzedaży towarów osobom podróżującym.

Sąd, rozważania nad zgodnością z prawem zaskarżonej decyzji poprzedził wskazaniem, że sporna kwestia była przedmiotem rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 27 lutego 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 3100/05, uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 września 2005 r. w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2004 r. Sąd ten uznał za zasadny zarzut skargi w zakresie błędnego zastosowania przez organy podatkowe art. 18 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) (dalej: ustawa o VAT), przez pominięcie znaczenia ustępu 7 ww. artykułu, co stanowiło w ocenie Sądu naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy. Natomiast odnosząc się do kolejnych zarzutów Sąd uznał, że nie zasługują na uwzględnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00