Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 1629/09

Postępowanie podatkowe bez względu na stadium, w którym się znajduje nie ma wpływu na wygaśniecie zobowiązania podatkowego przez upływ czasu.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski, del. WSA Lidia Ciechomska - Florek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Kwaśniewska - Ciesielska, po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 września 2008 r. sygn. akt I SA/GL 267/08 w sprawie ze skargi W. S. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 29 stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz W. S. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

W. S. (dalej jako skarżący), wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, z 29 września 2008 r. sygn. akt I SA/GL 267/08, który wyrokiem tym, oddalił skargę skarżącego na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z 29 stycznia 2008 r. w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych.

I. Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco:

1. Decyzją z dnia 21 stycznia 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w C. określił W. S. podatek akcyzowy oraz podatek VAT od towaru (samochodu osobowego marki Mercedes, rok produkcji 1989), w związku z nielegalnym wprowadzeniem towaru na polski obszar celny. W decyzji tej organ pierwszej instancji, powołując art. 231 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. nr 23, poz. 117 ze zm.) oraz art. 11f ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) stwierdził, że wymierzone kwoty powinny zostać uiszczone przez skarżącego w terminie 10 dni od dnia doręczenia decyzji. Jednocześnie podniesiono, że na podstawie art. 11c ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, oraz art. 230 § 1 Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego powiadomił strony decyzji, że kwota podatków została zaksięgowana. Natomiast w uzasadnieniu decyzji organ ustalił, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstał z chwilą powstania długu celnego, tj. w dniu 31 grudnia 1999 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00