Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. II OSK 1897/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska -Górnikiewicz sędzia del. WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S.-P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 218/09 w sprawie ze skargi M. S.-P. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] lutego 2001 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 marca 2009r., sygn. akt II SA/Kr 218/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. S.-P. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] lutego 2001r.
Sąd I instancji wskazał, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki, wszczął na wniosek Z. Ś. postępowanie w sprawie budowy garażu dwustanowiskowego przy ul. [...] w Krakowie.
Organ I instancji postanowieniem z dnia [...] września 1999r., w trybie art. 50 i 51 Prawa budowlanego wstrzymał roboty budowlane przy realizacji garażu, a decyzją z dnia [...] września 1999r. nakazał przedłożenie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej oraz oświadczenia kierownika budowy lub osoby uprawnionej dot. określenia rzędnej wykonanego poziomu 0,00 garażu.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2000r. organ powiatowy umorzył postępowanie w tej sprawie, wskazując że garaż zrealizowano na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z nieistotnymi odstępstwami, polegającymi na poszerzeniu garażu o 0,5 m w kierunku zachodnim oraz nieznacznym podniesieniu poziomu posadzki. Odstępstwa te projektant określił jako nieistotne, mieszczące się w ramach uzyskanej przez inwestora decyzji o warunkach zabudowy. Organ dodał, że inwestycję zrealizowano przed odebraniem postanowienia o wstrzymaniu robót i odpowiada ona przepisom techniczno - budowlanym. Wody opadowe odprowadzane są na działkę inwestora, a podmurówka o wys. 0,5 m wybudowana na całej długości między posesjami inwestorów i Z. Ś., zabezpiecza jego posesję przed zalaniem.