Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. II OSK 339/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. NSA Wiesław Morys Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1431/08 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W. B. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 października 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 1431/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. B. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r. Nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że Komendant Stołeczny Policji decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r., na podstawie art. 18 ust. 5 pkt 4 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania i noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. Nr 27, poz. 343) cofnął W. B. pozwolenie na posiadanie broni palnej. Decyzja ta została wydana w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy - poprzednia decyzja Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] lutego 2007 r. została uchylona decyzją Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2007 r. z powodu uznania materiału dowodowego za niepełny. Organ I instancji wskazał, iż w czasie interwencji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji Warszawa [...] w dniu [...] lutego 2004 r. zainteresowany był pod wpływem alkoholu, groził swojej córce użyciem wobec niej broni palnej a ponadto posiadane przez niego dwie jednostki broni palnej sportowej znajdowały się poza miejscem ich przechowywania (tzn. nie w sejfie, który zainteresowany posiada, lecz na szafach). W domu trwało, zorganizowane przez córkę spotkanie towarzyskie, w którym uczestniczyło około piętnastu osób. W wyniku kłótni pomiędzy W. B. a córką, córka opuściła posesję i wezwała Policję. W czasie interwencji policjanci zabezpieczyli broń palną należącą do strony, tj. dwie jednostki broni palnej sportowej oraz jedną jednostkę broni palnej gazowej. Zdaniem organu, zachowanie W. B. wypełniło przesłankę wynikającą z art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy o broni i amunicji obligującą organ do cofnięcia pozwolenia na broń, jak również przesłankę wymienioną w art. 18 ust. 5 pkt 4 ustawy uprawniającą organ do wydania decyzji cofającej takie pozwolenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00