Wyrok NSA z dnia 30 września 2010 r., sygn. I OSK 1611/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 118/09 w sprawie ze skargi [...] S.A. w Krakowie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie pozytywnej opinii projektu podziału nieruchomości uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Kr 118/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na skutek skargi [...] S.A., uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa z [...] sierpnia 2008 r., nr [...]. Sąd stwierdził ponadto, iż zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu i zasądził na rzecz strony skarżącej koszty postępowania.
W uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Prezydent Miasta Krakowa postanowieniem z [...] sierpnia 2008 r., wydanym po ponownym rozpoznaniu prowadzonej z urzędu sprawy o podział nieruchomości składającej się z działek nr: [...] i [...], obręb [...] - Podgórze w Krakowie, w związku z realizacją celu publicznego, postanowił zaopiniować pozytywnie przedłożony projekt podziału nieruchomości stanowiącej działki nr: [...] i [...] obręb [...] - Podgórze w Krakowie według załącznika graficznego stanowiącego integralną część postanowienia, jako niesprzeczny z ustaleniami obowiązującego na części przedmiotowej nieruchomości miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Trasy Nowopłaszowskiej. Organ wskazał, że teren, po którym przeprowadzono proponowaną linię podziałową, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Trasy Nowopłaszowskiej, zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady Miasta Krakowa z 11 października 2006 r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 29 listopada 2006 r., Nr 847, poz. 5126). Stwierdzono również, że zaproponowany podział geodezyjny przedmiotowych działek polegający na wydzieleniu działek dla fragmentu terenów dróg publicznych wyznaczonych w obszarze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla "Trasy Nowopłaszowskiej", uwzględnia ustalenia tego planu. Nowopowstałe działki nr [...] i [...] znajdują się bowiem w terenach dróg publicznych - ulic klasy G (głównych), z wydzielonymi torowiskami tramwajowymi, oznaczonych na rysunku planu symbolem 2 KD (G+T), a część nowopowstałych działek nr [...] i [...] znajduje się w terenach dróg publicznych - ulic klasy D (dojazdowych), oznaczonych na rysunku planu symbolem 2.KD(D). Pozostała część działek nr [...] i [...] położona jest w terenach zabudowy usługowej, zabudowy produkcyjnej i magazynowej z wykluczeniem wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, oznaczonych na rysunku planu symbolem 2.UX/P.