Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 września 2010 r., sygn. II OSK 1366/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. WSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 8 września 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 czerwca 2009 r. sygn. akt IV SA/Po 206/09 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zmiany kategorii zdolności do służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

W dniu [...] kwietnia 2008 r. W. M. zwrócił się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile o ponowne skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej, w celu zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, w związku z poprawą stanu zdrowia. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile, działając na podstawie art. 104 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 z późn. zm. - dalej k.p.a.) oraz art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., nr 241 poz. 2416 z późn. zm.- dalej ustawa) odmówił ponownego skierowania W. M. do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w celu ustalenia kategorii zdrowia.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że orzeczeniem Rejonowej Komisji Lekarskiej w Złotowie z dnia [...] kwietnia 1996 r. wnioskodawca otrzymał kategorię zdrowia "E" - trwale niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Organ podniósł, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej Wojskowe Komisje Lekarskie właściwe są do orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej: poborowych, żołnierzy pełniących służbę wojskową i żołnierzy rezerwy. Skoro wnioskodawca nie należy do żadnej z wyżej wskazanych kategorii, to nie ma prawnych możliwości skierowania na ponowne badania do Wojskowej Komisji Lekarskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00