Wyrok NSA z dnia 21 października 2010 r., sygn. I OSK 628/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia WSA del. do NSA Wojciech Mazur (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ł. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009r. sygn. akt II SA/Wa 902/09 w sprawie ze skargi Ł. W. na decyzję Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] marca 2009r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie rozłożenia na raty równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierza 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ł. W. na rzecz Dowódcy Wojsk Lądowych kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 902/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Ł. W. na decyzję Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] w B. z dnia [...] listopada 2005 r. w sprawie rozłożenia na raty równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierza.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Dowódca Jednostki Wojskowej [...] w E. stwierdził nieważność decyzji Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w B. z dnia [...] listopada 2005 r. (bez numeru) w sprawie rozłożenia na raty zobowiązania pieniężnego - równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę Ł. W. w Wojskowej Akademii Technicznej w wysokości [...] zł ustalonej w decyzji Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w B. z dnia [...] listopada 2005 r. (bez numeru). W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że decyzja o rozłożeniu na raty spłaty należności musiała być zakwestionowana w trybie stwierdzenia nieważności z uwagi na rażące naruszenie prawa. Określała ona bowiem, iż warunki i termin spłaty rozłożonej na raty należności nastąpi w umowie cywilnoprawnej, która była załącznikiem do decyzji. Takie rozstrzygnięcie było niezgodne z treścią przepisów, jakie obowiązywały w dacie wydania decyzji, tj. art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.- powoływanej dalej, jako ustawa o służbie wojskowej lub ustawa pragmatyczna) oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie kierowania i udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalania równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką (Dz. U. z 2004 r. Nr 135, poz. 1451 - powoływanego dalej, jako rozporządzenie z dnia 24 maja 2004 r.). Zgodnie z § 18 ust. 3 tego rozporządzenia, w przypadku odroczenia terminu zwrotu równowartości kosztów lub rozłożenia ich na raty, zwrot kosztów następuje w terminach określonych w decyzji dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni lub ostatnio pełnił zawodowa służbę wojskową.