Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 października 2010 r., sygn. I OSK 599/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 13 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 stycznia 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 994/09 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. akt II SA/Ol 994/09 oddalił skargę M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] września 2009 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] lipca 2009r. Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie zwolnił M. P. ze służby w Izbie Celnej w Olsztynie z dniem upływu trzymiesięcznego terminu, liczonego od daty doręczenia decyzji. Jako podstawę prawną rozwiązania stosunku służbowego organ wskazał art. 26 pkt 11 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641 ze zm.). Jego zdaniem wynikiem długotrwałej absencji spowodowanej chorobą wspomnianego funkcjonariusza (okres ten wynosił 774 dni) była dezorganizacja służby w jednostce. Nieobecności wpływały negatywnie na pozostałych funkcjonariuszy, albowiem musieli oni wykonywać czynności służbowe przypisane do stanowiska przebywającego na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusza. Niezbędne było również zlecanie im pracy w godzinach nadliczbowych. Powodowało to poważne utrudnienia w zapewnieniu płynności obsługi przejścia granicznego. Według organu sytuacja taka rzutowała na pracę całej jednostki służby celnej i przedłużanie tego stanu rzeczy byłoby sprzeczne z dobrem służby. Ponadto organ wskazał, że przeniesienie na inne stanowisko jest niemożliwe, ponieważ w ramach Izby wakaty znajdują się w komórkach granicznych i grupach mobilnych, a jest to kategoria stanowisk o takich samych lub zbliżonych zadaniach i godzinach pełnienia służby do stanowiska, na jakim pozostawał M. P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00