Wyrok NSA z dnia 27 października 2010 r., sygn. I OSK 1670/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 27 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 3 września 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 270/09 w sprawie ze skargi S. H. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 03.09.2009 r. sygn. II SA/Łd 270/09 uchylił decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...].01.2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...].07.2008 r. Starosta Łódzki [...]i, działając na podstawie art. 136 ust. 3 i art. 137 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, orzekł o zwrocie na rzecz S. H. (spadkobiercy uprzedniego właściciela) części nieruchomości położonych w Łodzi przy zbiegu ulic [...] i [...] o numerach wskazanych w decyzjach, odmawiając jednocześnie zwrotu części, wskazanych z numerów, działek.
Jak wynika z uzasadnienia decyzji pismem z dnia [...].03.1999 r. S. H. wystąpił o zwrot nieruchomości wywłaszczonych decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia [...].01.1953 r. Decyzją z dnia [...].04.2003 r. Prezydent Miasta Łodzi odmówił zwrotu wywłaszczonych nieruchomości, a rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia [...].01.2004 r. Jednakże wyrokiem z dnia 13.12.2005 r. sygn. akt II SA/Łd 208/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił powyższe decyzje organu I i II instancji. Następnie, postanowieniem z dnia [...].05.2006 r. Wojewoda Łódzki przekazał sprawę do rozpoznania Staroście Łódzkiemu [...] jako organowi I instancji właściwemu do wydania decyzji w sprawie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. W toku postępowania administracyjnego organ ustalił, że przedmiotowe nieruchomości, zgodnie z uchwałą Prezydium Zarządu Miejskiego w Łodzi nr [...] zostały wywłaszczone na cele prowadzenia szkółki drzewek. W ocenie organu I instancji, zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma ustalenie celu na jaki nieruchomość została wywłaszczona. Jak natomiast wyjaśniono, z wykazu nieruchomości stanowiącego załącznik do uchwały Miejskiej Rady Narodowej wynika, że nieruchomość została zajęta na szkółki leśne w roku 1942. Takie przeznaczenie - jak wskazano - wynika z pisma Wydziału Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Łodzi z dnia [...].12.1949 r. Organ I instancji zauważył, że poza powyższymi dokumentami nie odnaleziono żadnych materiałów mogących świadczyć o wykorzystaniu nieruchomości zgodnie z celem wywłaszczenia. Pracownicy organu I instancji w wyniku przeprowadzonych oględzin przedmiotowych nieruchomości stwierdzili, że teren nieruchomości nie był wykorzystany na szkółki leśne, o czym świadczy fakt zaniedbania nieruchomości i porastania przez liczne samosiejki. Odnośnie części nieruchomości, których zwrotu odmówiono, organ wyjaśnił, że działki te nie mogły zostać objęte zwrotem, bowiem przed wywłaszczeniem zostały zbyte na rzecz B. C.