Orzeczenie
Postanowienie NSA z dnia 22 lutego 2010 r., sygn. I OZ 123/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia G. W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Wr 559/09 odmawiające przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi G. W. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] sierpnia 2009 r., Nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Wr 559/09 odmówił G. W. przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, który został opłacony w formie znaków opłaty sądowej w kwocie 200 zł.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że stosownie do treści art. 86 oraz 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., możliwe jest przywrócenie terminu do dokonania danej czynności procesowej, jeśli strona nie dokonała jej bez swojej winy i gdy uprawdopodobni okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu oraz gdy wniosek o przywrócenie terminu zostanie złożony w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia terminu i wraz z tym wnioskiem zostanie dopełniona czynność, dla której termin był wyznaczony. Podstawowym jednak kryterium warunkującym możliwość przywrócenia terminu jest wskazanie okoliczności uprawdopodabniających brak winy w uchybieniu terminu, bowiem nawet jeśli strona dopuści się choćby lekkiego niedbalstwa, wówczas termin nie będzie mógł być przywrócony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right