Wyrok NSA z dnia 6 stycznia 2010 r., sygn. I OSK 1022/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 6 stycznia 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 6 maja 2009r. sygn. akt II SA/Sz 139/09 w sprawie ze skargi E. S. na czynność Burmistrza Wolina z dnia [...] stycznia 2009r. nr [...] w przedmiocie bezpłatnego transportu dzieci do szkoły oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę E. S. na czynność Burmistrza Wolina z dnia [...] stycznia 2009 r. w przedmiocie bezpłatnego transportu dzieci do szkoły.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Pismem z dnia [...] grudnia 2008 r. E. S. - Dyrektor Rodzinnego Domu Dziecka Nr [...] w W. zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy Wolin z wnioskiem o zapewnienie bezpłatnego transportu, począwszy od dnia [...] stycznia 2009 r., do Szkoły Podstawowej w W. dla czworga wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka. Strona podała, że dzieci są dowożone do szkoły na koszt i z ograniczeniem budżetu Rodzinnego Domu Dziecka, co stanowi oczywistą sprzeczność z obowiązującymi przepisami prawa.
W odpowiedzi na żądanie Burmistrz Miasta i Gminy Wolina. pismem z dnia [...] stycznia 2009 r. poinformował stronę, że nie ma podstaw prawnych do zapewnienia przez Gminę bezpłatnego transportu wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka w W. do Szkoły Podstawowej w W. Powołując się na art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty organ wskazał, iż obowiązek bezpłatnego transportu i opieki dotyczy wyłącznie dowozu do szkoły obwodowej, którą - dla uczniów zamieszkałych w W. - zgodnie z uchwałą Rady Gminy w Wolinie Nr [...] - jest publiczna Szkoła Podstawowa w D. W związku z tym, że dla podopiecznych wybrana została nauka w publicznej Szkole Podstawowej w W., konsekwencje tego wyboru musi ponosić Dyrektor Rodzinnego Domu Dziecka, w tym zapewnić dowóz do szkoły we własnym zakresie. Zaproponowane we wniosku rozwiązanie mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której z jednej miejscowości uczniów należałoby dowozić bezpłatnie do kilku szkół, również poza teren gminy czy powiatu.