Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 471/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Maciej Nawrocki po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 3001/08 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz W. G. kwotę 530 (pięćset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 3001/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. G. (prowadzącego działalność gospodarczą jako F. H. "F." [...]) na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r., nr [...], w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. zawartą w wiążącej informacji taryfowej z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], dotyczącej klasyfikacji towaru o nazwie handlowej "łodyga pojedyncza poinsecji".

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że w dniu 20 czerwca 2008 r. skarżący złożył wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej (WIT) na towar określony jako "sztuczny kwiat bożonarodzeniowy - łodyga pojedyncza poinsecji", wskazując, iż towar ten powinien być zaklasyfikowany pod kodem nomenklatury 9505 10 90 obejmującym artykuły bożonarodzeniowe. Po rozpoznaniu wniosku strony organ celny w oparciu o reguły 1, 3(b) i 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej (określonych w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1214/2007 z dnia 20 września 2007 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej - Dz. Urz. UE L Nr 286 z 31 października 2007 r., str. 1, ze zm.; dalej powoływanych jako: ORINS) zaklasyfikował przedmiotowy towar do kodu CN 6702 90 00 Wspólnej Taryfy Celnej (zawartej w załączniku I do rozporządzenia nr 1214/2007) obejmującego kwiaty sztuczne, liście i owoce oraz ich części z pozostałych materiałów. Opisany we wniosku towar, to łodyga sztucznego kwiatu poinsecji nazywanego potocznie gwiazdą betlejemską, która została wykonana z drutu pokrytego tworzywem sztucznym, a liście z materiału włókienniczego w kolorze zielonym, ze złotym nadrukiem, przy czym wszystkie elementy są ze sobą połączone. Zdaniem organu celnego, na mocy reguły 1. ORINS, sztuczne kwiaty należy klasyfikować do pozycji 6702, zgodnie z jej brzmieniem we Wspólnej Taryfie Celnej: "Sztuczne kwiaty, liście i owoce oraz ich części; artykuły wykonane ze sztucznych kwiatów, liści lub owoców". Organy administracji uznały, że sztuczna poinsecja, mimo że jako roślina naturalna pojawia się w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem, to w rozumieniu Wspólnej Taryfy Celnej jest sztucznym kwiatem objętym pozycją 6702, służącym do dekorowania pomieszczeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a także wykonywania stroików podkreślających charakter tych Świąt. Na ocenę tę nie miały wpływu wskazywane przez stronę wiążące informacje taryfowe dotyczące artykułów mających charakter bożonarodzeniowy i klasyfikujące je do kodu CN 9505 10 90 wydane przez niemiecką administrację celną (bowiem nie dotyczą one samego kwiatu poinsecji, ani też jego części - łodygi) oraz WIT wydana przez angielską administrację celną (bowiem nie odnosi się ona ani do sztucznej gwiazdy betlejemskiej, ani też do jej części - łodygi). Z tego też powodu nie można również stwierdzić, że zaistniał spór klasyfikacyjny, który wymagałby rozstrzygnięcia we Wspólnocie przez Komitet Kodeksu Celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00