Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 września 2010 r., sygn. I GSK 1091/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer (spr.) Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 7 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 21 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1265/08 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2008 r. nr` [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we W. 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1265/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. oddalił skargę B. S. na Decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 10 października 2005 r. B. S. złożył w Urzędzie Celnym we W. deklarację uproszczoną AKC-U, w której zadeklarował podatek akcyzowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego w wysokości 3.146 zł.
Pismem z dnia 24 października 2005 r. podatnik złożył wniosek o zwrot podatku akcyzowego w kwocie 3.146 zł uzasadniając wniosek niezgodnością przepisów krajowych z prawem unijnym.
Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego we W. odmówił stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego. W związku z wniesieniem odwołania Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W wyniku złożenia skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 27 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 447/07 uchylił obie decyzje wskazując, że przepisy ustawy o podatku akcyzowym są niezgodne z art. 90 akapit 1 TWE w zakresie, jakim stawka podatku akcyzowego, według której jest on nakładany na używane samochody sprowadzone z innych państw członkowskich, przewyższa ułamek odpowiadający rezydualnemu podatkowi zawartemu w wartości porównywalnego samochodu używanego, na który podatek został nałożony w Polsce, kiedy był on nowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right