Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. II GSK 532/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Anna Fyda - Kawula po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "B." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 lutego 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2028/08 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "B." Spółki z o.o. w W. na decyzje Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia niezgodności wyrobu z charakterystyką określoną w deklaracji producenta 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "B." Spółki z o.o. w W. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 lutego 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2028/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "B." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzje Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (dalej: Główny Inspektor Jakości) z dnia [...] lipca 2008 r. o numerach: [...], [...], [...], utrzymujące w mocy decyzje [...] Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w S. (dalej: Inspektor Wojewódzki) z dnia [...] czerwca 2008 r. o numerach: [...], [...], [...], w przedmiocie ustalenia niezgodności wyrobu z charakterystyką określoną w deklaracji producenta.

Sąd I instancji orzekł w następujących okolicznościach faktycznych sprawy.

W dniach 12-13 grudnia 2007 r. upoważnieni pracownicy Inspektora Wojewódzkiego przeprowadzili w Spółce kontrolę w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych. W toku kontroli pobrano do badań bezpośrednio z maszyny oblewającej próbki z półproduktu w postaci czekolady. Kontrolowany półprodukt w ilości 1980 kg przedstawiał wartość 19.582,20 złotych. Z dokonanej kontroli sporządzono protokoły kontroli. Przeprowadzone badania produktu w Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w B. wykazały, że zawartość tłuszczów obcych w polewie czekoladowej stosowanej przez Spółkę do produkcji cukierków wyniosła 7,62% i uznano, że wynik ten nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych (Dz. U. Nr 214, poz. 1813 ze zm.), zgodnie z którym wartość dopuszczalna dla tłuszczów obcych wynosi 5%. W dniu 10 kwietnia 2008 r. przeprowadzono w zakładzie Spółki dodatkową kontrolę, w której stwierdzono zafałszowanie tłuszczem obcym pokrywy czekoladowej w cukierkach o nazwie "Śliwka Kokos", "Wiśnia Kokos", "Morela".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00