Wyrok NSA z dnia 16 marca 2010 r., sygn. II GSK 474/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędziowie Cezary Pryca NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Pracy i Polityki Społecznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 2 marca 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 3144/08 w sprawie ze skargi WSI "W." w W. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 2 marca
2009 r. o sygn. akt V SA/Wa 3144/08 uwzględnił skargę WSI "W." z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis i uchylił zaskarżone postanowienie.
Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
WSI "W." (Spółdzielnia) w pismach z dnia 9 października 2007 r., 26 listopada 2007 r. i 20 grudnia 2007 r. zwróciła się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis. Do wymienionych pism Spółdzielnia dołączyła dokumentację w celu potwierdzenia poniesionych wydatków m.in. wyciągi z rachunków bankowych.
Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2008 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dalej PFRON, odmówił wydania zaświadczenia. W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji zaznaczył, że operacje zapłaty za wynagrodzenie osoby sprawującej opiekę nad uczestnikami programu rehabilitacji nie zostały dokonane bezpośrednio z konta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dalej z.f.r.o.n., na rachunek kontrahenta lecz na rachunek bieżący wnioskodawcy. Zdaniem organu I instancji taki sposób pokrywania kosztów jest niezgodny z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zm.), gdyż pracodawca powinien rozliczyć poniesiony wydatek bezpośrednio z rachunku z.f.r.o.n. i dokonać przelewu na konto bankowe kontrahenta lub dokonać wypłaty bezpośrednio z tego rachunku.