Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 2005/09

Przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 czerwca 2009 r. sygn. akt III SA/GL 443/09 w sprawie ze skargi "L. S." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na interpretację Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 30 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/GL 443/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi "L." Sp. z o.o. w W. na interpretację Ministra Finansów z 23 lutego 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że w interpretacji z 23 lutego 2009 r. Minister Finansów uznał stanowisko spółki - przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2008 r. (data wpływu do organu) o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie nieodpłatnie kontrahentom nagród rzeczowych oraz gadżetów reklamowych rodzi obowiązek w podatku VAT - za nieprawidłowe. W ocenie spółki działania te nie powodują obowiązku podatkowego w podatku VAT, nawet jeżeli spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie nagród rzeczowych i gadżetów, ponieważ przekazanie towarów następuje na cele ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W ocenie organu zaś czynność polegająca na przekazaniu nagrody rzeczowej lub gadżetu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z obowiązku opodatkowania w myśl art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) wyłączone zostały bowiem jedynie prezenty o małej wartości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00