Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1326/10
Sankcja zastosowana na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy o VAT z 2004 r. nie narusza zasady proporcjonalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. K. M.j "V. T. T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. (następca prawny Z. K. M. "C.T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 683/06 w sprawie ze skargi Z. K. M. "C. T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 13 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do listopada 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. K. M. "V. T. T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1.200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 683/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w oparciu o art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej p.p.s.a. oddalił skargę Z. K. M. "C. T." sp. z o.o. z/s w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do listopada 2004 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej ustalono, iż spółka prowadziła usługi rozkładowego przewozu osób na terenie miasta T. i na trasie T. - G. Zezwolenie na świadczenie usług przewozu środkami komunikacji masowej w obrębie miasta T. wyraził Prezydent Miasta T., a stawki maksymalne opłat za te usługi określiła Rada Miejska. Natomiast przewóz na trasie T. - G. odbywał się na podstawie zezwolenia Urzędu Marszałkowskiego, przy czym wielkość opłat za przewóz była samodzielnie ustalana przez spółkę. Ponadto ustalono, że podatniczka nie prowadziła ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących związanych ze świadczeniem usług przewozów pasażerskich linią nr 50 na trasie T.-G. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w G. wszczął postępowanie podatkowe w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2004 r. i w konsekwencji wydał jedenaście decyzji za wymienione okresy rozliczeniowe.