Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 41/10

Wprowadzenie niezgodnego z prawem wspólnotowym zwolnienia nie może pozbawiać podatnika prawa do odliczenia, także poprzez konieczność dokonania korekty podatku naliczonego i zmniejszenie pierwotnej kwoty odliczenia.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 441/09 w sprawie ze skargi A. Spółka jawna w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 441/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie ze skargi A. Sp. j. w K., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że strona w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podała, iż rozpoczęła proces inwestycyjny w postaci zakupu dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę hotelu. Poniesione z tego tytułu wydatki, w szczególności dotyczące dokumentacji projektowej, w roku 2007 oraz 2008 stanowiły przedmiot opodatkowania, stąd też spółka pomniejszyła podatek należny o podatek naliczony, zawarty w fakturach zakupowych dotyczących projektu. Następnie, ze względu na rozmiar prowadzonej inwestycji, wspólnicy spółki podjęli decyzję o utworzeniu spółki z o.o., która po zakończeniu budowy miała prowadzić działalność hotelarską. W lipcu 2008 roku, spółka jawna wniosła aportem do nowo powstałej spółki z o.o. całą dokumentację w postaci projektów budowlanych oraz pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00