Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. I FSK 968/09
Premia pieniężna przewidziana w umowie stanowi sposób partycypacji nabywcy w wygenerowanym przez siebie poziomie obrotów, które bezpośrednio przekłada się na wielkości marży zrealizowanej przez sprzedawcę, a tym samym na poziom jego zysku. Jest to więc nie wynagrodzenie za określone świadczenie stanowiące usługę a - mające formę premii - dzielenie się z drugą stroną zrealizowanymi zyskami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Dagmara Dominik (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1377/08 w sprawie ze skargi M. Sp. z o. o. w J. na interpretację Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. Sp. z o. o. w J. kwotę 197 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2009r. sygn. akt III SA/Gl 1377/08 uchylający interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2008r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że przedmiotową interpretację indywidualną wydano w oparciu o następujący stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Spółka wskazała, że w związku z dokonywanymi wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów otrzymuje od kontrahenta zagranicznego premie pieniężne. Zasady przyznawania premii określa kontrahent w zależności od poziomu zakupu i zawsze po dokonaniu określonego pułapu zakupów. Przyznana premia nie odnosi się do konkretnych dostaw lecz do wszystkich dostaw zrealizowanych w określonym czasie i jest potwierdzona dokumentem o nazwie "credit nota lub gutschrift". Otrzymane premie pieniężne potwierdzone wymienionymi dokumentami stanowią podstawę dokonania kompensaty z zobowiązaniami z tytułu nabycia towarów. Nadmieniono przy tym, iż premia pieniężna nie jest związana z niedokonywaniem nabyć podobnych towarów u innych podatników. W związku z powyższym Spółka sformułowała następujące pytania: Czy i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, jakie skutki podatkowe rodzi wypłacona premia pieniężna w świetle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. zwanej dalej "ustawą o ptu") (jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę, rabatem, jest dostawą towarów, nie rodzi żadnych skutków), czy spółka jest zobowiązana do wystawienia faktury wewnętrznej?