Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. II FSK 2059/08

Wykładnia wyrażenia "nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności ze względów technicznych" prowadzi do wniosku, iż oznacza ono obiektywne przeszkody sprawiające, że przedmioty opodatkowania nie są i trwale nie mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej, ze względu na obiektywne okoliczności natury technicznej uniemożliwiające wykorzystanie ich do celów konkretnej działalności prowadzonej przez dany podmiot gospodarczy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie NSA Jerzy Rypina, WSA del. Barbara Rennert (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. spółki z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 września 2008 r. sygn. akt I SA/Ol 315/08 w sprawie ze skargi P. P. spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 3 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 17 września 2008 r., wydanym w sprawie I SA/Ol 315/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "P." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 3 czerwca 2008 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że w kwietniu 2007 r. Spółka nabyła nieruchomość gruntową, sklasyfikowaną w ewidencji gruntów i budynków jako inne tereny zabudowane, zabudowaną budynkiem koszarowym, położoną na terenie B.

W złożonej na wezwanie Burmistrza B. deklaracji na podatek od nieruchomości Spółka nie wykazała gruntów do opodatkowania i zakwalifikowała nabyty budynek koszarowy jako budynek mieszkalny. Burmistrz stwierdził, iż deklaracja jest wypełniona niezgodnie z przepisami i wszczął postępowanie w sprawie określenia Spółce zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 r. Organ I instancji ustalił, że w/w budynek jest budynkiem mieszkalnym, a Spółka nie przedstawiła pozwolenia na zmianę sposobu jego użytkowania i decyzją z dnia 31 stycznia 2008 r. określił Spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za okres od 1 maja do 31 grudnia 2007 r. w wysokości 23.155 zł stosując stawki od gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zaznaczył, że wyłączenie z zakresu przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy sytuacji, gdy przedmiot ten nie jest i jednocześnie nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na zdarzenie niezależne od podatnika, a przejściowe niewykorzystywanie nieruchomości lub jej części do prowadzenia działalności nie daje podstaw do w/w wyłączenia. Prowadzenie remontów w budynkach nie pozbawia ich związku z działalnością gospodarczą w szerokim znaczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00