Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2010 r., sygn. I FSK 274/09

Gdy nie ma planu miejscowego zagospodarowania, o przeznaczeniu nieruchomości dla celów VAT przesądzą zapisy w ewidencji gruntów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Ol 486/08 w sprawie ze skargi Starosty Powiatowego w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed Ministrem Finansów.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2008r. w sprawie sygn. akt: I SA/Ol 486/08 po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2008 r. nr [...] w zakresie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, zasądził od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 200 zł (słownie: dwieście) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego i określił, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny.

1.3. W dniu 21 stycznia 2008r. S. w O. złożyło do Dyrektora Izby Skarbowej w B., działającego w imieniu Ministra Finansów, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostaw nieruchomości gruntowych.

1.4. Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynikało, że wnioskodawca zamierza dokonać dostawy nieruchomości gruntowej nabytej w listopadzie 2007r. od Skarbu Państwa na podstawie umowy darowizny. Prawo własności i zarządu nieruchomości Skarb Państwa nabył na podstawie wniosków zawartych w umowach sprzedaży z dnia 14 lutego 1975r., zatem przy nabyciu nieruchomości przez Skarb Państwa podatek naliczony nie wystąpił. Stąd dokonana darowizna na rzecz wnioskodawcy nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W chwili obecnej otrzymana w formie darowizny nieruchomość została przeznaczona przez wnioskodawcę do sprzedaży i obejmuje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00