Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. I FSK 45/09
1. Przepisy art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u. powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód.
2. Ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do tej konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), Sędzia del. WSA Małgorzata Fita, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 825/08 w sprawie ze skargi K. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 3 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 825/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi K. L. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 stycznia 2008r., nr [...] stwierdzając, że nie może ona być wykonana w całości oraz zasądził na rzecz skarżącego koszty postępowania sądowego.
1.2. Sąd pierwszej instancji podał, że w 1998 r. skarżący wraz z małżonką otrzymał od swojej matki w formie darowizny nieruchomość rolną bez zabudowań o powierzchni 2,26 ha oraz gospodarstwo rolne bez zabudowań o powierzchni 5,9 ha. Nieruchomości te były wykorzystywane przez skarżącego do działalności rolniczej, przy czym skarżący nie był i nie jest rolnikiem ryczałtowym. W związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego ww. grunty przeznaczono pod zabudowę mieszkalną. Skarżący podzielił grunt na mniejsze działki i w latach 2005 - 2007 sprzedał część z nich (14 działek), uiszczając od każdej transakcji podatek VAT. W przyszłości skarżący planuje sprzedaż jeszcze kilku działek. W uzupełnieniu wniosku skarżący dodatkowo oświadczył, że 28 listopada 2007 r. złożył w Urzędzie Skarbowym w P. zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT-Z), wskazując datę 1 grudnia 2007 r. jako dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, tj. od tego dnia nie był zarejestrowany jako podatnik VAT - czynny. W tym stanie faktycznym wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy sprzedaż działki rolnej, nabytej w drodze darowizny, w formie kilku pomniejszych działek, jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej zwanej "u.p.t.u.") i czy czynności sprzedaży tych gruntów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.