Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. I FSK 2105/08
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie stanowi czynności opodatkowanej, jednak czynność ta podejmowana jest w związku z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą. Spółka uzyskuje środki pieniężne wykorzystywane do prowadzenia podstawowej działalności. Jeżeli przedmiotem działalności spółki są czynności opodatkowane VAT, to wydatki ponoszone w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego są czynnościami, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej, a podatek naliczony związany z tymi wydatkami podlega odliczeniu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1420/08 w sprawie ze skargi K. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 października 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1420/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi K. SA z siedzibą w Wysogotowie na pisemną interpretację Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację.
We wniosku o interpretację Skarżąca wskazała, iż w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poniosła wydatki związane z obsługą prawną tłumaczeniami, opłatami notarialnymi i zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Strona zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jej w podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Zdaniem Skarżącej zaliczenie wydatków poniesionych przy podwyższeniu kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych przesądza o prawie do odliczenia podatku naliczonego. Skarżąca odwołała się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-465/03 Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz, w której przyznał podatnikowi prawo do odliczenia całości podatku VAT obciążającego wydatki poniesione przez niego w związku ze świadczeniami spełnionymi na jego rzecz przy emisji akcji pod warunkiem, że wszystkie profesjonalne transakcje podatnika są opodatkowane podatkiem VAT. Ponadto Skarżąca wskazała, że stanowisko to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 14 marca 2007 r. ,sygn. akt I SA/Lu 70/07.