Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1739/08

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych uzależnione są od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone. Jeśli premia taka wypłacana jest za realizację określonego pułapu obrotów z tytułu realizowanych zakupów u jednego kontrahenta to nie podlega ona opodatkowaniu.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 12/08 w sprawie ze skargi I. P. I. i A. S. Spółki Jawnej z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 października 2007 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 30 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 12/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę I. P. I. i A. S. spółka jawna z/s w L. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 października 2007 r. w przedmiocie określenie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2003 r.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

Zaskarżoną decyzją z dnia 30 października 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia 30 maja 2007 r.

W wyniku przeprowadzonego w Spółce postępowania kontrolnego organ I instancji ustalił, że w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2003 roku zaniżyła ona należny podatek VAT, w związku z nieopodatkowaniem usług świadczonych w listopadzie 2003 r. na rzecz P. S.A. w W., wynikających z noty księgowej nr 1/2003 wystawionej przez Spółkę dla P., czym naruszyła treść art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - powołana dalej jako "u.p.t.u. z 1993 r.". Kwota uwidoczniona w opisanej nocie dotyczy, wynikającej z regulaminu promocji "M. E. P." dla dystrybutora na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2003 r., prowizji za realizację nałożonych planów sprzedaży aktywacji zestawów M. S. w listopadzie 2003 roku. Organ przyjął bowiem, że na podstawie umowy o dystrybucję towarów z dnia 30 marca 2001 r. zawartą między Spółką I. P. a P. S.A. oraz unormowań wynikających z regulaminu promocji zestawów "M. S.", świadczyła na rzecz tej ostatniej usługi o charakterze podobnym do usług pośrednictwa. Na tej podstawie uznał, że czynności Spółki, za które uzyskiwała wynagrodzenie prowizyjne, stanowiły usługi o charakterze podobnym do czynności wynikających z umowy pośrednictwa, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z powoływanym na wstępie art. 2 ust. 1 u.p.t.u. z 1993 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00